Exkurze do Galerie Josefa Jambora a MK Tišnov

„Od návštěvy galerie ke vzniku školního časopisu“

Galerie Josefa Jambora v Tišnově je už nějakou dobu poměrně progresívním místem, které nabízí výstavy a programy v kvalitě nad očekávání v regionálním měřítku.

Díky patří šťastnému výběru umělců a zejména kurátorce výstav paní Radce Kaclerové. Provází výstavami slovem a pořádá dílčí workshopy na dané výtvarné téma. Protože ale ovládá anglický jazyk, rozšířila svoje působení i tímto směrem. Velmi jsme jako škola uvítali možnost propojit několik oborů v jednom a nalákat žáky směrem k modernímu přístupu k uměleckému vyjádření. Posloužila nám k tomu více než skvěle výstava Tomáše Medka, sochaře tvořícího svoje díla pomocí 3D tiskárny. Žáci, kteří jsou v této době s technikou propojení více než generace před nimi byli nadšení a v mnoha směrech udivení, jaká díla lze tímto způsobem vytvořit. Prohlédli a doslova osahali všechny sochy a pokusili se vytvořit něco podobného na následném workshopu. Seznámili se i s tím, jak fungují restaurátorské práce na Michelangelově Davidovi, kdy vědci k detailnímu prozkoumání díla používají skenery a na tiskárně poté vytvoří pracovní kopii, kterou nadále používají.

Prezentace probíhala v anglickém jazyce, což bylo příjemnou nadstavbou výtvarné poloviny dopoledne. Druhou pak tvořila návštěva dětského oddělení tišnovské knihovny. Tam pod vedením místní knihovnice Michali Hrbotické nahlas četli úryvky z knihy „Dobrodružná cesta myšáka na Měsíc“.  Věnovali se i takzvanému tvůrčímu psaní, což je technika podporující zejména kreativitu v rámci komunikačních schopností.

Celé dopoledne se neslo v duchu tvůrčího ducha, kdy zapojení jednotlivých žáků bylo v mnohém překvapivé. Byli z nich aktivní jedinci plní nápadů, kteří se vzdělávají přirozenou cestou.

Návštěva Galerie Josefa Jambora a Městské knihovny Tišnov pak dala vzniknout myšlence školného časopisu.

Těším se, až si budu moct přečíst první číslo časopisu, na který se chystají. Spojí tak vše, s čím se seznámili a zkušenosti použijí ke svému vlastnímu tvůrčímu počinu.

Mgr. Barbora Pavlišová

Exkurze do Galerie Josefa Jambora a MK Tišnov