Vlastivědný výlet do Brna

Ivan Mládek zpívá ve své písni, že Brno je zlatá loď. Je tomu opravdu tak? Paní učitelka Vítková nám dala možnost se o tomto tvrzení přesvědčit. Ve čtvrtek 2. května 2019 jsme se proto s dětmi vydali na poznávací výlet do moravské metropole.

Naše první brněnské kroky vedly na Špilberk. A pak z jednoho kopce na ten druhý, na Petrov. Katedrála sv. Petra a Pavla, jak se celým jménem tato monumentální stavba jmenuje, nás naprosto uchvátila. Je dechberoucí! Pro mě bylo tohle místo nejkrásnější.

Z Petrova jsme se pomalu vydali ke Kapucínské hrobce. Děti se velmi těšily na mumifikovaná těla kapucínů. Přiznávám, že já jsem tuto část vynechala.

Protože se blížilo poledne a dětičky měly hlad, rychlým krokem jsme přes Zelný trh, Starou radnici a Novou radnici došli na náměstí Svobody. Zde si děti prohlédly orloj, na kterém nikdo nepozná, kolik je hodin (pokud není 11, kdy z orloje vypadne kulička). A také se dočkaly rozchodu, který využily k ulovení něčeho k snědku a k nákupu všeho možného.

Po obědě jsme obdivovali model středověkého Brna, kostel svatého Jakuba, jedinou dochovanou městskou bránu (Měnínskou) a Mahenovo divadlo. Odtud už jsme se „šalinou“ dopravili na vlakové nádraží v Králově Poli a pak vlakem zpět do Tišnova a autobusem do Lomnice.

Musím se přiznat, že i když na Moravě žiji přes deset let, doposud jsem neměla možnost poznat Brno takhle zblízka i s jeho historií. Paní učitelka se ukázala jako výborný průvodce. Je brněnskou rodačkou a my jsme měli možnost pochopit, proč má k Brnu tak blízký vztah.

Iva Hejtmánková, asistentka pedagoga

Postřehy žáků