Do Prahy pro titul EKOŠKOLA

Pozorní čtenáři lomnického zpravodaje si vzpomenou, že naše základní škola je už delší dobu zapojena do mezinárodního programu Ekoškola a usiluje o získání tohoto prestižního titulu. Hlavním koordinátorem projektu v České republice je Sdružení Tereza, kterému v jihomoravském kraji pomáhá brněnská Lipka. Cílem tohoto programu je nejen zvyšovat ekologické povědomí dětí a tím i jejich rodičů, ale současně vést děti k samostatnosti a k odpovědnosti za své chování k přírodě, učit je všímat si svého okolí a obhajovat své názory před ostatními.

Projekt se zaměřuje na 4 hlavní oblasti – vodu, energii, odpady a prostředí školy. V sedmi krocích žáci plní zadání projektu, na jehož konci je sepsání a podání žádosti o udělení titulu. Potom následuje návštěva auditorů ve škole, kteří pečlivě kontrolují, jestli jsou zadaná kritéria skutečně splněna. Procházejí celou školu, hovoří se členy ekotýmu, s ostatními dětmi a učiteli i s vedením školy. Do dvou týdnů pošlou vyrozumění, jak škola při auditu obstála.

V letošním školním roce se nám znovu podařilo projekt rozjet a nově sestavený ekotým odvedl velký kus práce. V auditu jsme obstáli na výbornou a za odměnu jsme byli pozváni spolu s dalšími úspěšnými školami do Prahy na slavnostní předávání titulů. Vše probíhalo v příjemné atmosféře v nádherném prostředí Valdštejnského paláce za přítomnosti senátorů a zástupců ministerstva životního prostředí a všichni jsme si odnesli domů kromě certifikátu a vlajky s logem Ekoškoly mnoho pěkných zážitků.

Získáním titulu ale práce na projektu nekončí, neboť titul se uděluje jen na dva roky a pak se musí znovu obhajovat. Nevadí, už teď máme řadu podnětů, co by se v naší škole v této oblasti ještě dalo zlepšit.

Na závěr bych chtěla poděkovat všem žákům ekologického semináře za jejich dobré nápady a vynaložené úsilí, dále paní učitelce Němcové, Slovákové a panu školníkovi za vydatnou pomoc při realizaci projektu a vedení školy i městyse za podporu naší práce, bez které bychom se jistě neobešli.

Mgr. Marcela Kovaříková

Do Prahy pro titul EKOŠKOLA