Exkurze ve slovenské škole v Telgártu

Spojily nás záložky do knížky

Nebojte, nebudu veršovat! Ale lepší a výstižnější nadpis mě v této souvislosti nenapadá.

Naše škola se totiž v loňském školním roce přihlásila do projektu Slovenskej národnej knižnice, který vyzýval slovenské a české základní školy k tvorbě originálních záložek do knížek pro děti. Po přihlášení všech účastníků byly vybrány (podle počtu žáků) partnerské školy. Nám byla přidělena základní škola v slovenské obci Telgárt.

Dali jsme se tedy do práce, záložky jsme vyrobili, vzájemně si je se Slováky vyměnili a tím to všechno mohlo skončit.

Ale neskončilo! Po společné dohodě jsme se rozhodli, že využijeme navázaného kontaktu a při vhodné příležitosti se osobně navštívíme.

Stalo se tak na konci září. Autobus pedagogů, jejich rodinných příslušníků a i ostatních zájemců se vydal na dalekou cestu do Telgártu, městečka přímo pod Kráľovou hoľou, nacházející se na rozhraní Nízkých Tater a Slovenského ráje.

Velmi mile nás překvapilo, jak jsme byli slovenskými protějšky, které jsme do té doby vůbec neznali a nikdy se s nimi neviděli, nad očekávání vřele přijati, pohoštěni, obdarováni drobnými suvenýry a provedeni jak po škole, tak i po blízkém okolí.

Naše navázané přátelství tím samozřejmě nekončí! Slovenští kolegové slíbili, že na jaře nás navštíví u nás v Lomnici.

Mgr. Marcela Mašková

Exkurze ve slovenské škole v Telgártu