Návštěva Anthroposu v Brně

V dějepise jsme probírali pravěk a jak už je každoroční tradicí, jeli jsme se na závěr této dlouhé kapitoly dějin podívat do brněnského muzea pravěku Anthropos.

V úterý 22. listopadu 2011 jsme se tedy minibusem vydali do Brna. Hned po příjezdu se nás ochotně ujala paní průvodkyně, která nám na začátek vyprávěla o „Lucy“ (kosterních pozůstatcích ženy Australopitéka – nejstaršího předchůdce člověka).

V druhém patře na nás čekal obrovský model mamuta s mládětem, pozůstatky lebek a kostí různých typů člověka, ale i předměty, které tito lidé vyráběli – pěstní klíny, kostěné jehly,…. Velmi zajímavý byl trojhrob – mladá šamanka se dvěma muži, kteří byli pravděpodobně obětováni. Také jsme viděli pravé mamutí kly a zuby, které nám připomínaly svojí strukturou dřevo nebo kostry pravěkých zvířat (jeskynního lva, vlka, soba a medvěda…).

Po zhlédnutí kopie sošky Věstonické venuše nás velice překvapilo, jak je malá (měří asi jen 10 cm). Líbily se nám i chýše pravěkých lidí z kostí a zvířecích kůží.

Ve třetím patře na nás čekaly až neuvěřitelné malby zvířat, které pravěcí lidé zobrazili na stěny jeskyní.

Tímto ale prohlídka zdaleka neskončila. Měli jsme veliké štěstí, protože v budově Anthroposu právě probíhala výstava obrazů známého malíře pravěku Zdeňka Buriana. Byly to opravdu nádherné a velice drahé malby - některé prý mají hodnotu až 100 000 Kč. Proto jsme raději na nic nesahali a vydali se zpět do školy.

Doufáme, že se celé třídě exkurze do Anhroposu líbila. Dozvěděli jsme se nové informace a dokážeme si lépe představit, jak se v pravěku žilo.

Za 6. třídu Dominika Antonínová, Matěj Pachlopník a Vratislav Jireček

Návštěva Anthroposu v Brně