Exkurze do Brna

Všechno začalo tím, že jsme ve vlastivědě probrali Jihomoravský kraj. Naše paní učitelka nám řekla, že se brzy pojedeme podívat do Brna na památky, o kterých jsme si povídali.

Byl čtvrtek 5. května 2011. Nastal den, na který každý čekal. Ráno v 7:00 jsme se sešli na zastávce autobusu v Lomnici a odjeli jsme s nadšením a velkými svačinami do Tišnova. Zanedlouho jsme přestoupili na vlak do Brna. Naším prvním úkolem bylo zapisovat si zastávky, kterými jsme projeli. Bylo jich celkem jedenáct, cesta utekla jak nic a vystoupili jsme na hlavním vlakovém nádraží v Brně. Tam jsme dostali základní informace o nádraží. Dále jsme navštívili nedalekou poštu, na které pracoval básník Petr Bezruč. Potom následovala Židovská brána, kterou Birk protlačil kolo, kapucínský kostel, kde jsme viděli hrobky Kapucínů, Zelný trh a Starou radnici. Na Staré radnici jsme měli možnost vidět fiály, křišťálový sál, klenotnici a freskový sál. Naše cesta pokračovala na Dominikánské náměstí a navštívili jsme Novou radnici. Kolem 11:00 hod. byl hodinový rozchod, během kterého jsme se posilnili a načerpali nové síly. Další zastávkou byl kostel sv. Jakuba a kostel sv. Tomáše. Nezapomněli jsme na Ústavní soud, Nejvyšší správní soud, náměstí Komenského, Masarykovu univerzitu, a bývalé německé gymnázium s vytesanými múzami od Josefa Břenka, na kterém studoval T. G. Masaryk (dnes budova JAMU). Poslední zastávkou byl dominantní hrad Špilberk. Tam jsme prošli kasematy s průvodcem, který nám o všem něco zajímavého řekl. Viděli jsme i mučírnu a vězení. Šli jsme se podívat také na hradby, které jsou zachované.

Po tomto příjemně stráveném dni jsme pospíchali na vlak, kterým jsme dojeli do Tišnova a dále domů autobusem. A tím celá exkurze skončila, ale všichni máme plno zážitků a zajímavostí ve svých myslích.

Dominik Křipský, V. třída

Exkurze do Brna