Vystoupení „Pernštejnů“ v naší tělocvičně

Je už jakousi tradicí, že k nám do školy každý rok zavítají členové skupiny historického šermu Pernštejni z Pardubic. I letos nevynechali a v pondělí 16. ledna 2012 nás přijeli poučit i pobavit o dějinách české země, tentokrát o vládě Lucemburků u nás.

Dozvěděli jsme se spoustu nových informací a alespoň trošku si už díky nim dokážeme tu dávnou dobu představit. Povídali nám např. o Janu Lucemburském, Karlu IV., Václavovi IV. a jeho bratru Zikmundovi.

Také nám ukázali různé disciplíny za středověkého turnaje. Zajímavé je, že my známe turnaj jako jízdu dvou rytířů na koni s břevnem proti sobě, ale ve skutečnosti se tato disciplína nazývá thost. Pojem turnaj znamená celý soubor středověkých her!

Všechny ale určitě nejvíce pobavila soutěž, které se zúčastnili Adam Feifer z 8. třídy, Jiří Kopecký ze 7. třídy a Matěj Pachlopník z naší 6. třídy. Se čtyřmi body nakonec zvítězil Matěj, který byl na závěr slavnostně pasován na rytíře.

Doufám, že se všichni pobavili a poučili, a že se Pernštejni u nás za rok opět zastaví.

Dominika Antonínová a Jana Brabcová, 6. třída

A jak se představení líbilo deváťákům?

Šermíři nám představili období gotiky, dobu vlády Lucemburků. Jako každý rok zapojili i naše spolužáky, letos dokonce jednoho pasovali na rytíře. Představení bylo zajímavé.
(Simona Kotoučková)

Program byl zábavný, naučný a především dramatický. Ti, kteří seděli v první řadě, byli vyděšení, že jim šermíři buď přišlápnou nohu, nebo přijdou o prsty. Zkrátka v první řadě šlo o život. :-)
(Kateřina Pachlopníková)

Představení se podle mě více líbilo dětem z prvního stupně, které pány šermíře zahltily zajímavými dotazy. Byla to fajn hodina.
(Pavlína Vlachová)

Představení bylo zajímavé. Především se mi líbilo, že komunikovali i s námi a byli vtipní.
(Aneta Hanáková)

Protože jsem velkým fanouškem šermu, vystoupení šermířů mě nadchlo. Dostal jsem příležitost seznámit se s další skupinou historického šermu a po představení si prohlédnout a potěžkat meče.
(Petr Nováček)

Vystoupení „Pernštejnů“ v naší tělocvičně