Exkurze do Terezína 2014

Dne 13. února 2014 se naši osmáci a deváťáci zúčastnili historické exkurze do Terezína, města, které za II. světové války sloužilo jako sběrné ghetto pro židy nejen z Protektorátu Čechy a Morava, ale i ze Slovenska, Maďarska, Dánska a mnoha jiných evropských zemí.
Tato naše výprava se mohla uskutečnit díky Terezínské iniciativě – sdružení bývalých vězňů terezínského ghetta a jejich potomků, která nám už počtvrté poskytla finanční dotaci na proplacení autobusu z Lomnice až do Terezína a zpět. Velice si jejich velkorysosti vážíme a děkujeme za jedinečnou možnost vidět a téměř se dotknout historie zblízka.

Návštěva Terezína zasáhla každého z nás. Dlouho jsme o tom ve škole diskutovali i v hodinách dějepisu a českého jazyka. Výsledkem jsou následující reflexe.

....Jeli jsme tam proto, že uvidíme něco z naší historie, která se nestala zas až tak dávno. …Snažila jsem si představit, jaké by to bylo pro mě. Práce v táboře musela být vyčerpávající. Po těžké dřině se vrátili do ubytoven, kde neměli sebemenší právo na jakékoliv soukromí. Většinou byli opuštěni, odtrženi od rodin. Sami. Ještě k tomu ten stres a nejistota, které museli pociťovat každý den, co se s nimi stane dál? Kam je odvezou?... Tato exkurze mi pomohla si uvědomit, že si mám vážit svobody, kterou mám a o kterou oni bohužel přišli.
(Michaela Spurná)

…Nejprve jsme se šli podívat, jak v Terezíně fungovala zařízení určená pro děti a mládež. Dnes na stěnách těch pokojů visí samá jména s daty narození a úmrtí. Sama jsem si nedokázala představit, ten počet dětí, které tam musely trpět (asi 6000).
Po té nám paní průvodkyně otevřela celu s palandami, ve které prý někdy spalo až 400 lidí. Byl to děsivý pocit!
(Adéla Pánková)

…Ta místa, kde děti trávily své dětství! Ta nejistota o přežití dalšího dne! To, co oni museli prožít… Ta nesmírná lítost při rozdělení rodiny! To všechno bylo příšerné a pro nás nepředstavitelné.
(Jan Hillebrand)

…Moje představa o Terezíně byla taková, že je to město, ve kterém se zastavil čas, vše tam zůstalo stejné, město bez lidí, pouze takové pietní místo. Už při příjezdu jsem viděl, že jsem se zmýlil…. Nedovedu si představit, že bych bydlel v jednom z domů při představě, kolik lidí zde přišlo o život kvůli hladu, zimě, nemoci…
(Filip Bracek)

…Tohle místo na mě působilo velice hrozivě při představě, jak bezmocní tu ti lidé museli být.
(Petra Dvořáková)

…Je to už 14 dní, co jsme byli v Terezíně a já musím stále přemýšlet nad tím, jak to tam muselo být hrozné!
(Marek Lanča)

…Podle mě je to dobře, že na taková místa jezdíme. Můžeme si tak uvědomit hrůzy této války, na kterou by se nemělo zapomínat.
(Lukáš Vašík)

Nikdo z nás si neumí představit utrpení lidí, kteří si museli holocaustem projít. Věřme, že se už nikdy nebude nic podobného opakovat.

Mgr. Marcela Mašková

Exkurze do Terezína 2014