Kolikrát jsme člověkem aneb Den jazyků v ZŠ Lomnice

O tom, že nic se neděje náhodně, jsme se přesvědčili hned na začátku září i v naší škole. Výzdoba školního vestibulu ve stylu Provence, kterou jako vždy dokonale vytvořila paní učitelka Němcová, přímo vybízela k poznání Francie a francouzštiny při každoročním Dni jazyků. A když jsme zjistili, že na Fortiku nastoupila mladá, krásná, nadaná a šikovná učitelka francouzštiny Sabina Bargl, naše volba byla jasná.

A ve středu 27. 9. vypuklo vše naostro. Francouzsky jsme počítali, zdravili se, děkovali a samozřejmě i zpívali. Žáci prvního stupně se připravovali na zpěv písně Avignonský most a druhostupňovým vnikla do hudebního života zpěvačka ZAZ.

Žáci z 1. – 5. třídy se pak ve skupinových aktivitách seznámili s Eiffelovkou, Monou Lisou, francouzskou módou i parfémy, kreslenými filmy a snad každý z těch, kteří byli ten den ve škole, si bude pamatovat, že auta Citroen, Renault či Peugeot jsou spojená s Francií.

Žáci 2. stupně si mohli zvolit jednu ze čtyř dílen, ve kterých se věnovali nejrůznějším aktivitám. Někteří se vžili do role šéfkuchařů a pohostili nás francouzskými paštikami, sýry a dortíky. Další skupina vytvářela kreativní díla po vzoru umělců Marcela Duchampa a Guillauma Apollinaira, budoucí zahradní architekti zhotovili krásné modely francouzských parků a kartografové se s vervou pustili do výroby nástěnné mapy Francie. Přichystané pochoutky sice rychle zmizely, ale ostatní výrobky nám budou tento den plný prožitků ještě dlouho připomínat.

A to víte, že Francouzi nevyslovují  "H"? My už ano!!!

Mgr. Eva Vítková
Mgr. Magdalena Nosková