Za dlouhých zimních večerů

je název interaktivní výstavy Muzea města Tišnova. Naši páťáci ji navštívili ve středu 22. února 2012 a dostalo se jim tak příležitosti dozvědět se něco o tom, jak lidé dříve (v 19. století) trávili čas v zimním období, kdy se brzy stmívá a venku je nevlídně.

Děti tak zjistily, že kromě zábavy (na sv. Mikuláše, sv. Barboru, sv. Lucii, o Vánocích, či v období masopustu) veškeré lidské počínání stejně směřovalo hlavně k práci či přípravě na ni. Zkusily si pomlít obilí na mouku v kamenném mlýnku, utkat alespoň kousíček látky na ručním stavu, zatlouct kolíky do hrábí nebo sestavit dřevěný škopík. Zjistily, jak je těžké udržet pravidelný rytmus na kolovrátku a jakou námahu dá příprava vlny k předení. Každý si mohl vlastnoručně ukroutit provaz a odnést si jej na památku domů.

Příležitost si všechno vlastníma rukama osahat, zkusit a prozkoumat, jak to funguje, žáci beze zbytku využili a výstava tak měla velký úspěch. Nezbývá než doufat, že další podobně koncipované akce budou v tišnovském muzeu následovat. Děkujeme!

Mgr. Marcela Mašková