Exkurze do čistírny odpadních vod

Ve středu 21. 10. 2015 nás paní zástupkyně M. Doležalová vzala na exkurzi do čistírny odpadních vod, která je v obci Březina u Tišnova. Když jsme tam přijeli, ujal se nás pan Radek Veselý, který nám tam vše popisoval. Hned ze začátku jsme dostali zákaz na cokoliv sahat, protože tam je plno bakterií, a nikdo z nás by nechtěl ležet doma nemocný. Dozvěděli jsme se, co všechno se do čistírny dostává, jak se to tam dostává, co se s tím potom stane, kam to putuje a kde a jak to skončí. Někteří z nás ještě předtím než byli na čistírně, tak si už zakrývali nosy a zadržovali dech. Nebudeme si nic nalhávat, ale čistírna zrovna dvakrát vábně nevoní nikomu…holt, ale když tam musíte pracovat, tak nezbyde nic jiného, než si na to zvyknout. Zjistili jsme, že se do čistírny dostávají nejen odpadní látky a špinavá voda, ale i dešťová voda. Viděli jsme tam například drapák, aktivační nádrž, flotační jednotku, vyhnívací komoru aj. Celou čistírnou jsme prošli, vše si ukázali a vysvětlili, jak to funguje. Nikdy bych neřekla, že odpad musí projít tolika procesy, než se dostane do stavu, kdy už by z něj mohla být čistá voda. Exkurze nám zabrala asi hodinu a půl, ale nám to nějak nevadilo, aspoň jsme se potom nemuseli ještě učit. Z čistírny jsme odjížděli s novými informacemi a velkými zážitky. Myslím, že za celou naši třídu můžu říct, že se nám exkurze v čističce líbila a taky musím poděkovat paní zástupkyni M. Doležalové, že nás tam vzala a nějak to tam s námi vydržela.

Michaela Musilová, VIII. třída

Dne 21. 10. 2015 jsme se vydali s paní učitelkou Doležalovou do Březiny u Tišnova podívat se, jak to všechno probíhá v čistírně odpadních vod. Celým areálem nás prováděl příjemný pán Radek Veselý, který nám všechno vysvětlil a ukázal. Voda do areálu je přiváděna stokovou sítí, která má na konci lapač štěrku. Následuje pak lapák písku a lapák tuku. A jako poslední je usazovací nádrž. Exkurze se nám moc líbila a moc se těšíme na další.:)

Adéla Pilátová, VIII. třída

foto: Natálie Soukupová