Projekt „Příběhy bezpráví“

Již pošesté proběhl na naší škole projekt organizace Člověk v tísni nazvaný Příběhy bezpráví, který je zaměřený na události nejnovějších dějin v Československu. Vzhledem k tematice dějin 20. století je určen žákům 9. ročníku.

V letošním roce naši školu navštívil pan Rudolf Mrázek z Tišnova, bývalý politický vězeň z 50. let, který si v krutých podmínkách příbramských uranových dolů (a nejen tam) „odseděl“ 10 let ostrého vězení (původně byl dokonce komunistickou justicí odsouzen k 16 letům odnětí svobody).

Na úplném začátku besedy jsme všichni společně zhlédli dokumentární film Olgy Sommerové Ztráta tradice z cyklu Ztracená duše národa o násilné kolektivizaci československého venkova, který se tematicky hodil k příběhu našeho hosta.

Velmi působivé vyprávění pana Mrázka sklidilo u žáků veliký zájem, aktivně se zapojovali do diskuse a bylo vidět, že dokázal svým hluboce lidským přístupem děti zaujmout. Za ochotu přijet k nám do Lomnice a snahu přizpůsobit celou besedu žákům tak, aby vzhledem k jejich mládí pro ně byla záživná a přínosná, mu patří náš vřelý dík.

Mgr. Marcela Mašková, učitelka dějepisu

Diskuse s pamětníkem