Zdravá 5

V úterý 11. 6. 2013 za námi přijela paní ze Zdravé pětky, což je projekt, který sponzoruje obchodní dům Albert. Snažila se nám vysvětlit, jak máme jíst, abychom byli zdraví a měli energii. Rozdělila nás do pěti skupin a dávala nám různé otázky. Když jsme správně odpověděli, dostali jsme žetony, za které jsme později dostali pěkné ceny. Pak nám říkala, které potraviny jsou zdravé a kterým se raději vyhnout nebo je nahradit něčím, co si vyrobíme doma – například domácí müsli. Poté jsme si vylosovali recept a každá skupina jsme museli něco dobrého a hlavně zdravého připravit.
Myslím, že se nám to všem moc líbilo. Děkujeme :-)

Tereza Straková, žákyně 6. třídy

V úterý 11. 6. 2013 přijela do školy paní, která nám říkala, co bychom měli a neměli jíst. Zjistili jsme, že skoro všichni jíme nezdravě. Po první hodině jsme měli desetiminutovou přestávku, a pak jsme pokračovali. Ve druhé hodině jsme se rozdělili do pěti skupin. Každá skupina dostala svůj recept a měli jsme za úkol připravit své jídlo.

Naše skupina dělala rajčatovou housenku s mozzarellou, přes to jsme nalili zálivku z olivového oleje, pepře, soli a bazalky.

Když byla všechna jídla nachystána, dali jsme je na stůl a pustili jsme se do ochutnávání. Vedle naší rajčatové housenky leželo dětské mojito, ovocný salát s jogurtem, obložené chlebíčky a česneková omáčka, do které jsme si namáčeli nakrájenou zeleninu.

Po této vynikající svačině jsme dostali odměny a poučné letáčky. Tato akce se mi velmi líbila a myslím, že se vydařila.

Adam Girszewski, žák 6. třídy

Jsme to, co jíme, aneb není croissant jako croissant

Víme, co jíme? Děti z naší školy po absolvování programu „Zdravá pětka“ už ano. Na besedách ve třídách jsme se dozvěděli, že se vlastně svým nesprávným stravováním stáváme chemickou nádobou, která za nějakou dobu exploduje v podobě alergie, nemoci, ekzému, obezity nebo hyperaktivity. Proč? Tak tedy několik konkrétních údajů – zmiňovaný croissant koupený čerstvý v „Karlovce“ obsahuje pouze dvě E, croissant trvanlivý pečlivě zabalený v sáčku sice vydrží až půl roku, ale Éček má kolem 40, a tak bychom mohli pokračovat. Víte, kolik kostek cukru nebo jaké množství soli zkonzumuje dítě, které si kupuje svačinu samo v podobě brambůrek, sladkostí, lízátek a přeslazených chemickými látkami napěchovaných nápojů? Odpověď zní 80 kostek cukru a soli tolik, že by to vystačilo na několik týdnů. A my se divíme, že dítě je unavené, podrážděné, nechce poslouchat. Co s tím? Rady nedáváme, každý se musí zamyslet sám, je to jen na nás dospělých. Chcete-li se dozvědět více, co znamená Zdravá 5, zde je odkaz na autory programu: www.zdrava5.cz

Mgr. Marie Krejčí