Mladý zahrádkář

V květnu jsem vyhrál okresní kolo soutěže Mladý zahrádkář v kategorii mladší žáci, a proto jsem se mohl zúčastnit národního kola soutěže, které se konalo v Praze na střední škole Jarov.

V pátek 17. 6. jsme s rodinou Sýkorových vyjížděli z Olešnice. Sýkorovi jeli proto, že jejich dcera vyhrála okresní kolo v kategorii starších. Cesta z Olešnice do Prahy nám trvala asi tři a půl hodiny. Když jsme přijeli do Prahy, naobědvali jsme se a pak jeli dál do školy v Jarově. Po příjezdu jsme na recepci internátu dostali svačinu, pití a klíčky od našich pokojů a šli jsme se ubytovat.

Po ubytování jsme jeli tramvají na slavnostní zahájení, které se konalo v městské knihovně na Mariánském náměstí. Po zahájení byl připravený doprovodný program, ze kterého jsme si vybrali návštěvu Vyšehradu.

Na Vyšehrad jsme jeli metrem. Viděli jsme zde mnoho památek, například rotundu sv. Martina, hradby nebo místo, odkud v pověsti skočil kůň Šemík. Kolem Slavína jsme jen prošli, ale viděli jsme baziliku sv. Petra a Pavla, kde hrála zvonkohra. Nakonec jsme se vrátili zpátky na pokoj.

Ráno jsme se vzbudili a šli se nasnídat, pak se v sále školy konalo slavnostní zahájení soutěže, kde nám také vysvětlili pravidla soutěže. Hned po tom nám rozdali test, který měl celkem 40 otázek. Měli jsme na ně jednu hodinu. Dostali jsme zvláštní papír, na který se označovaly správné odpovědi.

Po testu jsme šli psát „poznávačku“ rostlin. Měli jsme poznat 40 rostlin, například trávy, pokojové rostliny, zeleninu, keře i semínka. Na to jsme měli asi 20 minut.

Po soutěži jsme šli na pokoj a za chvíli na oběd. Na odpoledne byl připravený další doprovodný program. Byla to návštěva botanické zahrady v Troji. Jeli jsme tramvají a kousek šli pěšky. Ve skleníku Fata Morgána jsme viděli palmy, bambusy, masožravé rostliny, orchideje, ale i motýly s housenkami nebo akvária. Navštívili jsme také japonskou zahradu s bonsajemi a vinici sv. Kláry s výhledem na Trojský zámek.

Pak jsme se vrátili zpátky na Jarov, kde jsme dostali večeři, a poté se v sále školy konalo slavnostní vyhlášení soutěže v kategoriích mladší žáci, starší žáci a středoškoláci. Já jsem v kategorii mladších žáků skončil na druhém místě. Překvapilo mě to a byl jsem moc rád. Ceny byly různé, například: masožravá rostlina, bloky, propisky, časopis Zahrádkář a jeho předplatné, ale také samozavlažovací květináč.

Po vyhlášení byla možnost v Praze přespat, ale my jsme se se Sýkorovými ještě ten večer vrátili zpátky do Olešnice, kde si mě kolem půlnoci vyzvedli rodiče. Chtěl bych velice poděkovat paní učitelce Evě Němcové za obětavou přípravu na tuto soutěž!

Aleš Konečný, V. třída