Hanin kufřík

O holocaustu na lomnické škole

V pátek 8. března 2013 zavítala do lomnické školy velmi vzácná návštěva. Měli jsme tu čest uvítat mezi námi pana Pavla Frieda – bývalého vězně koncentračního tábora Terezín a paní Táňu Klementovou z brněnské pobočky vzdělávacího centra Židovského muzea v Praze.

Ve dvouhodinovém programu nazvaném Hanin kufřík – příběh dívky, která se nevrátila (nazvaném podle známé knihy Karen Levine) si žáci 9. ročníku nejprve zopakovali, popřípadě doplnili znalosti týkající se holocaustu a poté formou workshopu zkoušeli bádat po většinou tragickém osudu jejich tehdejších vrstevníků.

Celá akce byla zakončena hodinovou besedou s panem Pavlem Friedem – člověkem, který byl v roce 1942 jako dvanáctiletý chlapec spolu s rodinou deportován do koncentračního tábora Terezín. Jeho velice působivý projev, vstřícnost, vzdělanost a noblesa zasáhly a pozitivně ovlivnily všechny přítomné.

Mgr. Marcela Mašková

Hanin kufřík