Exkurze do Anthroposu 2015

Naše třída jela v úterý 1. prosince 2015 na dějepisnou exkurzi do brněnského Anthroposu, ve kterém je stálá expozice Moravského zemského muzea věnovaná hlavně nejstarším dějinám Moravy.

Na úvod nám pan průvodce povídal o našich nejbližších příbuzných – šimpanzích, gorilách a orangutanech. Pak následoval krátký výklad o předchůdcích člověka. Během prohlídky jsme viděli různé kamenné nástroje (pravý pěstní klín), sošky – např. Věstonickou venuši, nástěnné jeskynní malby, kostry zvířat, mamutí zuby, přístřešky tehdejších lidí a mnoho srandovních figurín… Zajímavé bylo také vyprávění o šamanech nebo o pravěkých hrobech.

Myslíme, že pro všechny byl úžasný hlavně několikametrový mamut srstnatý s mládětem. Všimli jsme si, že má v srsti spoustu třpytivých věcí. Po pozornějším prozkoumání jsme zjistili, že jsou to drobné mince, které mu tam naházeli návštěvníci.

Z celé exkurze jsme si odnesli mnoho nových poznatků a také selfie s pravěkými lidmi. Návštěva Anthroposu byla velmi pěkná a poučná, a proto bychom ji všem doporučili.

Tomáš Češka, Gabriela Honková, Tomáš Jambor, VI. tř.

Exkurze do Anthroposu 2015