Návštěva partnerské školy v Tychách

V pondělí 3. 6. 2013 jsme se ráno vydali vlakem do polského města jménem Tychy. Náš Comenius tým se skládal z pěti kluků a dvou holek, jako doprovod jely paní učitelky Krejčí a Mikitová. Cestovali jsme rychlíkem a po dvou přesedáních jsme konečně byli na místě. Nejprve nás všichni mile přivítali ve škole, a potom jsme se rozdělili do rodin. Celý týden jsme měli bohatý program. První den jsme strávili ve škole, kde jsme zhlédli pestrou přehlídku věnovanou jednotlivým státům projektu Comenius, odpoledne nás čekala procházka okolo jezera Paprocane spojená s grilováním. Jenom škoda, že pršelo, jinak bychom se určitě vykoupali, jak tam bylo krásně.

Další den jsme s dětmi z ostatních zemí pracovali na společném projektu. Byli jsme rozděleni do skupinek a měli jsme vytvořit papírového člověka, který měl symbolizovat, na co z naší vlasti jsme hrdí. Odpoledne jsme byli pozvaní na přehlídku regionální kultury a večer už byl pro nás nachystán bohatý raut, který připravili rodiče dětí zapojených do projektu.

Ve čtvrtek jsme jeli na celodenní výlet do nádherného města Krakowa. V jedenáct hodin jsme měli na rynku připravenu bojovou hru. Naším úkolem bylo obejít významné památky v okolí hlavního náměstí a s pomocí mapy se dostat k pokladu. Nakonec vyhrála skupina složená z polských, českých a tureckých dětí, která za odměnu dostala velký pytlík bonbónů.

Odpoledne jsme navštívili královský palác Wawel s katedrálou, kde leží pohřbeni polští králové a další významné osobnosti. Navečer jsme pak ještě jeli do městečka Wadowice, kde se narodil papež Jan Pavel II.

V pátek 7. 6. 2013 jsme ještě dopoledne jeli na zámek Psczyna, kde žil poslední pruský císař se svojí rodinou, a pak už následovalo srdečné, ale smutné loučení, rozdávání dárků, upomínkových fotografií a samozřejmě výměna kontaktů.

Výměnný pobyt mě moc bavil a všem bylo líto, že jsme se museli rozloučit. Dramatický odjezd jsme přežili ve zdraví hlavně díky našim paním učitelkám, kterým bych tímto chtěla moc poděkovat.

Dorota Hanáková, žákyně IX. třídy.

Návštěva partnerské školy v Tychách