Beseda s panem Mrázkem

V pátek 22. listopadu 2013 k nám do deváté třídy přišel v rámci projektu „Příběhy bezpráví“ pan Rudolf Mrázek z Tišnova na besedu o jeho těžkém životě v komunistickém vězení v 5O. létech. Na úvod nám paní učitelka Mašková pustila film „Postavení mimo hru“ o hokejové reprezentaci Československa na počátku 50. let. Film vyprávěl o tom, jak byli v této době někteří českoslovenští hokejisté nařčeni ze špionáže. Po zatčení a vykonstruovaných soudních procesech směřovali do věznic a pracovních táborů.

Tento film byl nejen velmi poučný, ale v našem hostovi vyvolal intenzivní vzpomínky na tu dobu (mimo jiné poznal ve filmu dva spoluvězně), a proto pro něho nebylo lehké pokračovat ve druhé části besedy, kdy nám povyprávěl svůj neradostný příběh.

Pan Mrázek pochází z Křenovic nedaleko Slavkova a tam byl jako mladý členem Skautu. Po komunistickém převratu v roce 1948 byl Skaut zrušen a jejich majetek byl zabaven. Bývalí členové si to nechtěli nechat líbit a také jim vadila tehdejší mnohdy násilná kolektivizace venkova. Proto se ještě s několika spolužáky z bučovického gymnázia rozhodli, že v tom komunistům „zabrání“. Začali tisknout a rozesílat letáky, zapalovat stohy… Po čase byli zatčeni a uvězněni (pan Mrázek konkrétně ve vyšetřovací vazbě na Příční ulici v Brně, která byla známá svojí krutostí). Za tuto činnost mu bylo vyměřeno dlouhých 16 let vězení; „odseděl“ si 10 let 3 měsíce a 11 dní vesměs v uranových dolech v Jáchymově a Příbrami.

Beseda byla velmi poučná a zajímavá. Jsme rádi, že pan Mrázek mezi nás zavítal, protože tak jsme si mohli uvědomit, jak moc si máme vážit svobody.

Za 9. třídu Filip Bracek, Marek Lanča, Adéla Pánková, Lukáš Pokoj, Eliška Pokojová, Kristýna a Michaela Spurné, Hana Šmardová a Tereza Vaščáková