Legiovlak

Žáci lomnické ZŠ navštívili Legiovlak

U příležitosti 100. výročí boje československých legií za samostatný stát připravila Československá obec legionářská za podpory Vlády ČR ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR a mnoha dalšími organizacemi projekt Legie 100. Jednou z jeho nejvýznamnějších částí je i Legiovlak skládající se z 11 zrestaurovaných vagónů představujících vojenský ešalon (pošta, těpluška, polní, krejčovský, prodejní, kovářský, ubytovací, zdravotní, štábní, obrněný a dva plošinové vozy). Takovými vlaky se desetitisíce československých legionářů přepravovaly napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále na východ (nejčastěji do vytouženého Vladivostoku).

Legiovlak projede do roku 2020 celou Českou republikou a zavítá dokonce i na Slovensko.

Ve dnech od 20. 10. do 5. 11. 2015 měla veřejnost možnost si na nádraží v Brně Králově Poli tento vlak zdarma prohlédnout a dokonce se v odpoledních hodinách zúčastnit komentované prohlídky s průvodcem v replice legionářského stejnokroje.

I naše škola využila této neopakovatelné příležitosti a 18 zájemců si v úterý 3. 11. zajelo tuto zajímavost prohlédnout. Myslím, že rozhodně nelitovali!

Mgr. Marcela Mašková, vyučující dějepisu

Legiovlak