Simulace stáří

Dne 17. 5. 2016 na naši školu zavítal Mgr. Pavel Kellner z Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství LF Masarykovy univerzity v Brně. Vyprávěl nám o stáří a nemocech, kterými trpí senioři, nebo dokonce už i někteří naši vrstevníci. Povídal i o životním stylu, sportování a různých zajímavostech. Viděli jsme i grafy - například úmrtnosti mužů a žen v Evropě, počtu seniorů v Evropě, celkového množství našich vrstevníků v Jihomoravském kraji apod. Když nám ukázal první část prezentace, dostali jsme hlasovací zařízení, přes které jsme odpovídali na otázky. V druhé části jsme se bavili hlavně o nemocech, jak jim předcházet a jak získávat zdravější životní styl. Poté jsme znova odpovídali na otázky a všechno si shrnuli. U konce naší přednášky jsme si mohli vyzkoušet, jak se cítí staří lidé. Nasadili jsme si na sebe vesty, různé zátěžové ortézy a brýle. Všem se nám to moc líbilo a doufáme, že v blízké době uvidíme znova něco podobného. :)

Adéla Pilátová, VIII. tř.

V úterý 17. května přijel na naši školu pán, který si pro nás přichystal interaktivní program na téma stáří. Během programu jsme mohli otestovat naše znalosti a pomocí hlasovacího zařízení odpovídat na otázky. Prohlédli jsme si prezentaci a vyslechli i pár statistických dat, např. kolik procent lidí v jednotlivých zemích jsou důchodci. V průběhu prezentace nás seznámil i s nemocemi, které nás mohou potkat. V druhé polovině nám je jednotlivě představil, řekl nám jejich rizika a jak jim předejít. Potom jsme se rozdělili do skupin, kde se vždy někdo oblékl do speciálního obleku, který nám měl přiblížit, jaké to bude, až budeme staří. Na nohách, rukách i zádech jsme měli závaží, které nám ztěžovalo pohyb, na očích brýle, které „trpěly“ šedým zákalem a dalšími vadami.

Myslím si, že program se líbil. A jak někdo poznamenal: „Už chápu, proč jsou staří lidé někdy tak naštvaní…“ Pochopili jsme, že podobně na tom budeme jednou i my a že bychom se k nim měli chovat ohleduplně.

Martina Brabcová, VIII. tř.

Simulace stáří