Beseda s panem Rudolfem Mrázkem

(v rámci projektu Příběhy bezpráví)

Ve středu 14. listopadu 2012 nás ve škole navštívil pan Rudolf Mrázek z Tišnova. Přišel proto, aby nám povyprávět o svém nelehkém osudu politického vězně v 50. letech.

Již od mládí byl zaníceným skautem, a když komunisté skauting zrušili, hledal se svými kamarády východisko, jakým způsobem být platný dál. Protože pocházeli z venkova (z okolí Slavkova), nemohli se nečinně dívat na to, jak byli sedláci nuceni ke kolektivizaci a začali vymýšlet možnosti, jak tomu zabránit. Začali rozesílat letáky, zapalovat stohy,….

Byli ale vyzrazeni a zatčeni. Vyšetřovací vazbu si pan Mrázek prožil v Brně na Příční ulici. Nerad na tuto dobu vzpomíná (tato vyšetřovací vazba patřila v tehdejším Československu k nejtvrdším). Po vynesení rozsudku – 16 let, byl odvezen do Leopoldova ne Slovensko, kde pobyl asi jeden a půl roku (také jsme se dozvěděli, že tam pobýval na jedné cele s Gustávem Husákem, pozdějším prezidentem). Většinu trestu si ale pan Mrázek odpykal v uranových dolech – v Jáchymově a v Příbrami (známý pracovní tábor Bytíz).

Pan Mrázek byl celkem vězněn 10 let 3 měsíce a 19 dnů. Když se konečně dostal na svobodu, snažila se s ním STB  navázat spolupráci. Vydírala ho tím, že mu nechtěla vydat občanský průkaz (když ho neměl, mohlo se stát, že se do vězení zase vrátí pro příživnictví). Naštěstí se ale začalo proslýchat, že v Dolní Rožínce, kde začali otevírat nové uranové doly, stačí občanský průkaz dodat až po přijetí. To ho zachránilo a od té doby, jak říkal: „Stal se Tišnovákem“.
Beseda byla velice zajímavá a hlavně bychom za ni chtěli poděkovat. Velice si vážíme toho, že mezi nás pan Mrázek přišel i navzdory zdravotním potížím.

Žáci IX. třídy

Beseda s panem Rudolfem Mrázkem