Projekt KROKUS

Projekt „Krokus“ je určený pro žáky ve věku od 11 do 18 let. Každoročně se do něj zapojují školy po celém světě. Pro jeho realizaci jsme se rozhodli i my, protože se domníváme, že nenásilnou a zároveň zajímavou formou přiblíží tematiku holocaustu mladým lidem a zvýší povědomí o nebezpečí diskriminace, předsudků a fanatismu.

Celý nápad vznikl v Irsku a tamní organizace Holocaust Education Trust Ireland (HETI) pro nás prostřednictvím Židovského muzea v Praze připravila řadu materiálů, které nám pomáhají projekt lépe realizovat.

Již v říjnu nám tato organizace poskytla zdarma cibulky žlutých krokusů, které děti počátkem listopadu zasadily do trávy před školou. Výsadbu provedli žáci 6. ročníku spolu s dětmi ze zahrádkářského kroužku, dřevěnou ohrádku ve tvaru šesticípé hvězdy jim vyrobili chlapci z 9. třídy. V budoucnu se o krokusy budou starat osmáci v rámci výuky v ekologickém semináři.

Cibulky symbolizují jeden a půl milionu židovských dětí, které byly během holocaustu zavražděny. Žlutá barva květů připomíná žlutou Davidovu hvězdu, již byli Židé nuceni během nacistické vlády nosit.

V ideálních podmínkách (u nás tomu tak většinou nebývá, ale v Irsku, kde projekt začal, určitě ano) cibulky krokusů vykvetou na konci ledna nebo na začátku února – tedy kolem Mezinárodního dne holocaustu (27. ledna). Když budou lidé u školy obdivovat květiny, budou to právě děti, které je mohou poučit a vysvětlit jim, co krokusy u naší školy symbolizují.

Mgr. Marcela Mašková, vyučující dějepisu

Projekt  KROKUS