Exkurze do Terezína

Ve čtvrtek 17. března 2022 se naši osmáci a deváťáci zúčastnili historické exkurze do Terezína, města, které za II. světové války sloužilo jako sběrné ghetto pro židy nejen z Protektorátu Čechy a Morava, ale i mnoha jiných evropských zemí.
Návštěva Terezína zasáhla každého z nás. Výsledkem jsou následující reflexe některých žáků.

Při prvním pohledu na hradby postavené z cihel a vstupní bránu jsem měla všelijaké pocity.
Když jsme procházeli kolem hřbitova a blížili se k hlavnímu vstupu, začala jsem si pomalu uvědomovat, kolik tu zemřelo lidí a že to všechno, co se tu dělo muselo být příšerné.

Máte tam takový divný pocit úzkosti a tíhy… Myslím, že je potřeba ukázat i tuhle součást historie. Já už se tam nikdy nechci vrátit.

Nedokážu si vůbec představit, že by mohlo spát 60 lidí v jedné místnosti…
Do místnosti, ve které bych si já s dalším člověkem připadala stísněná, se jich vešlo 12.

Že bych se myla jen jeden den v měsíci, a ještě k tomu jen 3 minuty? To si nedokážu vůbec představit a jsem ráda za to, co mám.

Velkým překvapením bylo, když jsme zjistili, že za celkem malou zdí bydleli rodiny německých důstojníků (včetně dětí), žili naprosto běžný obyčejný život, chodili do kina…, přitom za zdí bylo popraviště.

Spousta lidí, kteří si myslí, že mají špatný život, hnusný dům nebo malou postel, by měli právě toto místo navštívit, aby si uvědomili, jak krásný život mají.

Tímto výletem jsem si uvědomila, že se máme strašně moc dobře, máme co jíst, máme svoji postel, můžeme se sprchovat klidně i několikrát denně…. Myslím si, že by se do Terezína měli podívat všichni, aby si uvědomili, v jakém pohodlí, luxusu a komfortu žijeme.

Zvláštní poděkování patří Městysi Lomnice za proplacení veškerých nákladů spojených s dopravou. Velice si této velkorysosti vážíme a děkujeme za jedinečnou možnost vidět a téměř se dotknout historie zblízka.

Marcela Mašková a žáci VIII. a IX. třídy

Exkurze do Terezína