Beseda o Antarktidě

Poslední školní den před vánočními prázdninami bývá pro nás učitele problémem - jak děti zabavit, co pro ně připravit, jak je zaujmout, když už jsou mnozí většinou duchem někde úplně jinde. Letos jsme to zkusili netradičně. Pozvali jsme do školy paní Alenu Žákovskou, která kromě toho, že je vysokoškolskou pedagožkou na MU v Brně a ve volných chvílích běhá ultramaratony, je také vášnivou cestovatelkou. Především z tohoto důvodu si pro žáky druhého stupně připravila přednášku s besedou o svém dvouměsíčním pobytu na Antarktidě, kterého se zúčastnila před dvěma roky v rámci vědecké expedice pořádané Masarykovou univerzitou. Patnáctičlenná skupina z Brna se tam vypravila na konci prosince, kdy je na jižní polokouli léto. Většinu času strávili v české polární stanici vybudované poblíž Antarktického poloostrova na ostrově Jamese Rosse. Jejich hlavním vědeckým úkolem byl odběr krve tučňákům (ke genetickým výzkumům), dále pak sběr lišejníků a zkamenělin. Součástí expedice bylo také i zkoumání vlivu dlouhodobého pobytu v extrémních podmínkách na lidský organismus.

Paní Žákovská nám nejen otevřela další nevídané obzory, ale také ukázala, že práce vědce může být velmi zajímavá a hlavně dobrodružná.

Marcela Mašková