Základní škola, Základní umělecká škola a Mateřská škola Lomnice

Přeskočit na obsah stránky

Přeskočit k navigaci

Legiovlak

Žáci lomnické ZŠ navštívili Legiovlak

U příležitosti 100. výročí boje československých legií za samostatný stát připravila Československá obec legionářská za podpory Vlády ČR ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR a mnoha dalšími organizacemi projekt Legie 100. Jednou z jeho nejvýznamnějších částí je i Legiovlak skládající se z 11 zrestaurovaných vagónů představujících vojenský ešalon (pošta, těpluška, polní, krejčovský, prodejní, kovářský, ubytovací, zdravotní, štábní, obrněný a dva plošinové vozy). Takovými vlaky se desetitisíce československých legionářů přepravovaly napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále na východ (nejčastěji do vytouženého Vladivostoku).

Legiovlak projede do roku 2020 celou Českou republikou a zavítá dokonce i na Slovensko.

Ve dnech od 20. 10. do 5. 11. 2015 měla veřejnost možnost si na nádraží v Brně Králově Poli tento vlak zdarma prohlédnout a dokonce se v odpoledních hodinách zúčastnit komentované prohlídky s průvodcem v replice legionářského stejnokroje.

I naše škola využila této neopakovatelné příležitosti a 18 zájemců si v úterý 3. 11. zajelo tuto zajímavost prohlédnout. Myslím, že rozhodně nelitovali!

Mgr. Marcela Mašková, vyučující dějepisu

Fotogalerie

Legiovlak
Legiovlak
Legiovlak
Legiovlak
Legiovlak
Legiovlak
Logo YouTube
Logo edookit
Logo hope
Logolink EU
Zdravé zuby
Ovoce a zelenina do škol
Logo Cambridge Park Partner School
Plníme program Skutečně zdravá škola
Šablony
Doučování žáků škol