Základní škola, Základní umělecká škola a Mateřská škola Lomnice

Přeskočit na obsah stránky

Přeskočit k navigaci

Projekt KROKUS

Projekt „Krokus“ je určený pro žáky ve věku od 11 do 18 let. Každoročně se do něj zapojují školy po celém světě. Pro jeho realizaci jsme se rozhodli i my, protože se domníváme, že nenásilnou a zároveň zajímavou formou přiblíží tematiku holocaustu mladým lidem a zvýší povědomí o nebezpečí diskriminace, předsudků a fanatismu.

Celý nápad vznikl v Irsku a tamní organizace Holocaust Education Trust Ireland (HETI) pro nás prostřednictvím Židovského muzea v Praze připravila řadu materiálů, které nám pomáhají projekt lépe realizovat.

Již v říjnu nám tato organizace poskytla zdarma cibulky žlutých krokusů, které děti počátkem listopadu zasadily do trávy před školou. Výsadbu provedli žáci 6. ročníku spolu s dětmi ze zahrádkářského kroužku, dřevěnou ohrádku ve tvaru šesticípé hvězdy jim vyrobili chlapci z 9. třídy. V budoucnu se o krokusy budou starat osmáci v rámci výuky v ekologickém semináři.

Cibulky symbolizují jeden a půl milionu židovských dětí, které byly během holocaustu zavražděny. Žlutá barva květů připomíná žlutou Davidovu hvězdu, již byli Židé nuceni během nacistické vlády nosit.

V ideálních podmínkách (u nás tomu tak většinou nebývá, ale v Irsku, kde projekt začal, určitě ano) cibulky krokusů vykvetou na konci ledna nebo na začátku února – tedy kolem Mezinárodního dne holocaustu (27. ledna). Když budou lidé u školy obdivovat květiny, budou to právě děti, které je mohou poučit a vysvětlit jim, co krokusy u naší školy symbolizují.

Mgr. Marcela Mašková, vyučující dějepisu

Fotogalerie

Projekt  KROKUS
Projekt  KROKUS
Projekt  KROKUS
Logo Škola Online
Logo Ekoškola
Logolink EU
Zdravé zuby
Ovoce a zelenina do škol
Logo Cambridge Park Partner School
Plníme program Skutečně zdravá škola
Šablony