Den jazyků 2021

γεια σου/σας a γεια!

Dobrý den a ahoj!

V pátek 24. 9. 2021 jsme mohli prožít netradiční řecký den v rámci oslav Evropského dne jazyků a stál to za to! Přivítali jsme hosty, kteří v Řecku strávili část života a předali nám své zkušenosti, dojmy, kousek historie i zeměpisu. Paní Edita Pařízková a Jolana Dintsi nás  zkoušely naučit alfabetu nebo počítat do deseti. Snažili jsme si zapamatovat pozdrav a kývat na ANO a NE. ANO a NE říkají Řekové úplně opačně. Mohli jsme si prohlédnout školní učebnice a zjistit, jak je to v Řecku prázdninami. Děti jich mají více, ale na druhou stranu mají v létě také větší teplo, což nevím, jestli my bychom tady ve škole vůbec přežili. Nějaký čas děti trávily se svými učiteli a poznávali konkrétní informace o této zemi plné bájí a tajuplné historie. Na závěr si žáci druhého stupně mohli vyzkoušet základní krok tradičního řecké tance  a pro legraci jsme trénovali na hudbu tance Zorba – Sirtaki  Neuvěřitelně hodné paní kuchařky nám k obědu připravily tradiční jídlo souvlaki, které skvěle chutnalo a bylo slanou tečnou dne.

Na pocity a dojmy jsme se snažili navázat i v pondělní hodině angličtiny v 8. třídě. Sepsali jsme pár otázek. Nu, posuďte sami.  Jak jinak, osmáci byli výstižní a struční. Věnovali nám pár slov o našem maratonistu  Zdeňku Pavelkovi, o kterém málo kdo ví, co v životě už dokázal! V den „D“ byl s námi a vykládal o zkušenostech s běháním v zemi k tomu určené.

How much is a full marathon i KM? (Jak je dlouhý maraton?)
It´s 42, 5 Km. (Je dlouhý 42, 5 Km)

How many times did he run it in Greece? (Kolikrát jej běžel v Řecku?)
3 times!!! (3x)

What do you think about the marathonist Z. Pavelka? (Co si myslíš o Z. Pavelkovi?)
He´s a great sports man and runner. I wouldn´t be able to finish a marathon. He was cool. (Je skvělý sportovec. Nezvládl bych maraton vůbec dokončit. Je bezva.)

Would you do it too? (Běžel bys taky?)
No, I wouldn´t . I don´t like running. (Ne, nezvládl bych to. Nemám rád běhání.)

What did you like the most about the day? (Co se ti nejvíce líbilo?)
Presentation about Greece. We didn´t learn as usuall like having lessons and still we learned something about Greece. (Prezentace o Řecku. Neučili jsme se jako obvykle a přece jsme se něco naučili o Řecku).

Vypracovali vybraní žáci 8. třídy.
Za tým organizace Mgr. Anežka Bednaříková