Bedna komunismu v naší škole

Organizace Člověk v tísni poskytuje školám bezplatné zapůjčení tzv. Bedny komunismu. Tuto možnost jsme si rozhodně nenechali ujít. Co taková bedna obsahuje, jsme měli možnost prozkoumat v týdnu od 24.- 28. dubna 2023.

Jedná se o více než 30 dobových autentických předmětů a dokumentů z různých oblastí života v době „budování komunismu“ u nás. Našli jsme tam plynovou masku, pionýrský šátek, odznak a průkaz, bílý nátělník, červené trenýrky a cvičky, časopis o Spartakiádě, plakát vyzývající ohlásit výskyt tzv. amerického brouka (mandelinky bramborové), 2 LP desky hudební skupiny Kroky Františka Janečka a písničkami Michala Davida (Colu, pijeme colu, Céčka, sbírá céčka), samozřejmě krabičku plnou céček, Dějiny KSČ, průkazy ROH a řadu jiných zajímavých věcí.

Některé předměty děti znaly, některé viděly poprvé v životě. Každopádně tato akce vyvolala spoustu otázek a vedla k probuzení zájmu o dobu ne až tak vzdálenou…

Marcela Mašková

Bedna komunismu v naší škole