Podpora přírodovědného a technického vzdělávání

V pondělí 6. října jsme s celou třídou a paní učitelkou Doležalovou jeli do Tišnova a šli jsme do školy (SŠ a ZŠ Tišnov), o které jsem vůbec nevěděl, že existuje. Byla to zajímavá škola, poměrně malá, ale zase vysoká se spoustou schodů. Přišli jsme do chemické laboratoře, kde nás uvítala paní učitelka v bílém plášti, která nám představila své dvě asistentky.

Jako první jsme si zopakovali pravidla, jak se máme chovat v chemické laboratoři, aby se nám nic nestalo. Poté nám paní učitelka oznámila, že budeme připravovat „pastu pro slona“, což ostatní stačilo upoutat natolik, že přestali vyrušovat. Paní učitelka vzala odměrný válec, dala do něj peroxid vodíku, jar a jodid draselný. V odměrném válci to zašumělo a z kapaliny se vytvořil středně velký tunel pěny.

Byli jsme z pokusu nadšení a moc jsme se těšili na další pokusy. Zkusili jsme si například filtrovat Coca-Colu smíchanou s živočišným uhlím, vyrobit domácí šampaňské a z modré a zelené skalice si připravit v lázni z vodního skla květinovou zahrádku.

Pokusy se mi moc líbily a docela mě láká si je vyzkoušet doma.

Michal Zelinka, VIII. třída

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.